Skip to content

55 Montague PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1902

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Mar 16, 2007

Property Information

Block2301
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,157
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,400
41%
Improvement Value:$324,300
59%
Total Assessment$550,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,740+0.7%
2024$18,614+4.6%
2023$17,793+1.6%
2022$17,507+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft3,157DeedBook 12043, Page 9557

Property Built

Built

Year Built: 1902