Skip to content

93 Valley RoadMontclair, NJ 07042

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2019

Property Information

Block2301
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,874
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,400
45%
Improvement Value:$270,900
55%
Total Assessment$492,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,753+0.7%
2024$16,640+4.6%
2023$15,906+1.6%
2022$15,650+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft3,221DeedBook 20160, Page 41326Recorded5/16/2016

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 6026, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1887