Skip to content

82 Park StreetMontclair, NJ 07042

Built 1907

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 12, 2000

Property Information

Block2306
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
ZoningOR3
Sq Footage4,377
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,800
34%
Improvement Value:$420,300
66%
Total Assessment$638,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,715+0.7%
2024$21,568+4.6%
2023$20,617+1.6%
2022$20,285+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft4,377DeedBook 5696, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1907