Skip to content

111 Midland AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2011

Property Information

Block2306
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,403
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
47%
Improvement Value:$281,700
53%
Total Assessment$531,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,094+9.5%
2024$16,521+4.6%
2023$15,793+1.6%
2022$15,539+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1907