Skip to content

113 Midland AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1910

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Aug 3, 1989

Property Information

Block2306
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,559
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
45%
Improvement Value:$305,700
55%
Total Assessment$555,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,910+0.7%
2024$18,783+4.6%
2023$17,955+1.6%
2022$17,666+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

To:

Sq Ft2,559DeedBook 5090, Page 792

Property Sale

SaleMulti
$269,900
DeedBook 4932, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1910