Skip to content

201 Bellevue Ave Cooo4Montclair, NJ 07043

Built 1947
Commercial

Last Sale Price
$1,042,000
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block2602
Lot17
QualifierC0004
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,300
32%
Improvement Value:$472,400
68%
Total Assessment$690,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,505+0.7%
2024$23,346+4.6%
2023$22,317+1.6%
2022$21,957+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,042,000

To:

DeedBook 12363, Page 9038

Property Built

Built

Year Built: 1947