Skip to content

141 Lincoln StreetMontclair, NJ 07042

Built 1923

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Aug 29, 1997

Property Information

Block3005
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,471
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,200
55%
Improvement Value:$143,200
45%
Total Assessment$315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,733+0.7%
2024$10,661+4.6%
2023$10,191+1.6%
2022$10,027+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,471DeedBook 5497, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1923