Skip to content

39 Irving StreetMontclair, NJ 07042

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2001

Property Information

Block3005
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,076
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,900
47%
Improvement Value:$199,400
53%
Total Assessment$376,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,805+0.7%
2024$12,719+4.6%
2023$12,158+1.6%
2022$11,963+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 5090, Page 508

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 4874, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1912