Skip to content

47 So. Willow StreetMontclair, NJ 07042

Built 1897

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 11, 2006

Property Information

Block3104
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,133
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,900
30%
Improvement Value:$305,500
70%
Total Assessment$433,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,749+0.7%
2024$14,649+4.6%
2023$14,003+1.6%
2022$13,778+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft3,133DeedBook 6291, Page 420

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 5979, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1897