Skip to content

19 Gates AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1892

Last Sale Date
Jun 11, 2003

Property Information

Block3104
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,752
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,700
35%
Improvement Value:$242,600
65%
Total Assessment$373,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,703+0.7%
2024$12,618+4.6%
2023$12,061+1.6%
2022$11,867+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5416, Page 451

Property Sale

SaleMulti
$44,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1892