Skip to content

41 Mission StreetMontclair, NJ 07042

Built 1887

Last Sale Date
Jan 20, 1986

Property Information

Block3111
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,653
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,300
19%
Improvement Value:$485,600
81%
Total Assessment$601,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,483+0.7%
2024$20,344+56.2%
2023$13,021+1.6%
2022$12,811+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1887