Skip to content

29-31 Mission StreetMontclair, NJ 07042

Built 1916

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block3111
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings4
ZoningR2
Sq Footage2,350
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
33%
Improvement Value:$237,500
67%
Total Assessment$352,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,996+0.7%
2024$11,915+11.6%
2023$10,675+1.6%
2022$10,503+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft2,350DeedBook 20221, Page 7195

Property Sale

SaleMulti
$362,000
DeedBook 6180, Page 123

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 5969, Page 94

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5627, Page 91

Property Sale

SaleMulti
$170,601
DeedBook 5321, Page 406

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4937, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1916