Skip to content

31 Elmwood AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1924

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block3111
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,054
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,800
33%
Improvement Value:$277,800
67%
Total Assessment$414,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,109+0.7%
2024$14,013+4.6%
2023$13,396+1.6%
2022$13,180+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5614, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1924