Skip to content

39 Elmwood AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1923

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jul 8, 1996

Property Information

Block3111
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,302
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,600
32%
Improvement Value:$306,900
68%
Total Assessment$449,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,296+0.7%
2024$15,193+4.6%
2023$14,523+1.6%
2022$14,290+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft3,302DeedBook 5427, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1923