Skip to content

63 Elm StreetMontclair, NJ 07042

Built 1923
Apartment

Last Sale Price
$4,500,000
Last Sale Date
Dec 27, 2006

Property Information

Block3112
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings36
ZoningR3
Sq Footage28,509
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,080,000
30%
Improvement Value:$2,547,600
70%
Total Assessment$3,627,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$123,447+0.7%
2024$122,613+4.6%
2023$117,208+1.6%
2022$115,321+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$4,500,000

To:

Sq Ft28,509DeedBook 12020, Page 6465

Property Sale

SaleMulti
$3,900,000
DeedBook 6076, Page 592

Property Sale

SaleMulti
$1,180,000
DeedBook 5665, Page 756

Property Sale

SaleMulti
$830,000
DeedBook 5394, Page 443

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4996, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1923