Skip to content

83-87 Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1929
Commercial

Last Sale Price
$2,020,000
Last Sale Date
Jan 12, 2000

Property Information

Block3203
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage15,441
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$386,800
19%
Improvement Value:$1,614,800
81%
Total Assessment$2,001,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,114+0.7%
2024$67,654+4.6%
2023$64,672+1.6%
2022$63,631+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,020,000

To:

Sq Ft15,441DeedBook 5671, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1929