Skip to content

35 Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1877

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 26, 2007

Property Information

Block3204
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,920
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,500
53%
Improvement Value:$167,700
47%
Total Assessment$355,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,087+0.7%
2024$12,006+4.6%
2023$11,477+1.6%
2022$11,292+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5221, Page 206

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5221, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1877