Skip to content

152 Claremont AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1907

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Jun 27, 2014

Property Information

Block3204
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,700
44%
Improvement Value:$184,300
56%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,196+0.7%
2024$11,120+4.6%
2023$10,630+1.6%
2022$10,459+35.5%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000

To:

Sq Ft1,843DeedBook 12503, Page 5723

Property Built

Built

Year Built: 1907