Skip to content

38 No. Willow StreetMontclair, NJ 07042

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2016

Property Information

Block3204
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,610
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
38%
Improvement Value:$290,800
62%
Total Assessment$470,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,021+0.7%
2024$15,913+4.6%
2023$15,212+1.6%
2022$14,967+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1907