Skip to content

19 Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1875

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block3204
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47.5
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,214
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,800
29%
Improvement Value:$495,700
71%
Total Assessment$697,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,736+83.0%
2024$12,972+4.6%
2023$12,401+1.6%
2022$12,201+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,214DeedBook 20220, Page 11258Recorded2/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1875