Skip to content

21 Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1892

Last Sale Price
$1,445,000
Last Sale Date
Jan 16, 2026

Property Information

Block3204
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,600
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,000
49%
Improvement Value:$197,300
51%
Total Assessment$389,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,248+2.9%
2024$12,878+4.6%
2023$12,310+1.6%
2022$12,112+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,445,000

To:

DeedBook 20260, Page 5112

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,600DeedBook 6231, Page 280

Property Sale

SaleMulti
$30,000

To:

DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1892