Skip to content

31 Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1890

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Mar 1, 1985

Property Information

Block3204
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,716
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,500
53%
Improvement Value:$166,800
47%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,057+0.7%
2024$11,975+4.6%
2023$11,447+1.6%
2022$11,263+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000

To:

Sq Ft1,716DeedBook 4865, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1890