Skip to content

98 Greenwood AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1916
Vacant Land

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 3, 2022

Property Information

Block3209
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage4,692
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$152,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,183+0.7%
2024$5,148+4.6%
2023$4,921+1.6%
2022$4,842-57.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft4,692DeedBook 20220, Page 29101

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5051, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1916