Skip to content

88 Greenwood AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1922

Last Sale Price
$576,100
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block3209
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,490
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,500
41%
Improvement Value:$242,700
59%
Total Assessment$411,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,993+13.8%
2024$12,300+4.6%
2023$11,758+1.6%
2022$11,568+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$576,100

To:

Sq Ft2,490DeedBook 20220, Page 9571

Property Built

Built

Year Built: 1922