Skip to content

86 Greenwood AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1907

Last Sale Date
Mar 8, 2018

Property Information

Block3209
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,254
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,900
41%
Improvement Value:$242,200
59%
Total Assessment$412,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,024+0.7%
2024$13,929+4.6%
2023$13,315+1.6%
2022$13,101+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1907