Skip to content

147 Claremont AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1907

Last Sale Price
$52,500
Last Sale Date
Nov 19, 1985

Property Information

Block3209
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,792
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,000
43%
Improvement Value:$205,700
57%
Total Assessment$358,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,207+0.7%
2024$12,124+4.6%
2023$11,590+1.6%
2022$11,403+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$52,500

To:

Sq Ft2,792DeedBook 4901, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1907