Skip to content

15 Willard PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1912
Commercial

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 9, 2025

Property Information

Block3210
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,260
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,500
78%
Improvement Value:$53,700
22%
Total Assessment$244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,310+0.7%
2024$8,254+4.6%
2023$7,890+1.6%
2022$7,763+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

DeedBook 20250, Page 27302

Property Built

Built

Year Built: 1912