Skip to content

9 Willard PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 23, 2015

Property Information

Block3210
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,224
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,600
66%
Improvement Value:$65,500
34%
Total Assessment$193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,571+0.7%
2024$6,527+4.6%
2023$6,239+1.6%
2022$6,139+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 12455, Page 6307Recorded9/9/2013

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5922, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1950