Skip to content

127 No. Fullerton AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block3301
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,900
39%
Improvement Value:$262,900
61%
Total Assessment$429,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,626+0.7%
2024$14,527+4.6%
2023$13,887+1.6%
2022$13,663+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$389,000
DeedBook 6112, Page 821

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 5990, Page 783

Property Sale

SaleMulti
$242,000
DeedBook 5834, Page 224

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5002, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1887