Skip to content

14 Fidelity PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1900

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block3301
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,403
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,100
56%
Improvement Value:$128,100
44%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,876+0.7%
2024$9,809+4.6%
2023$9,376+1.6%
2022$9,225+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft1,403DeedBook 20220, Page 47246

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 5685, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1900