Skip to content

14 Wheeler StreetMontclair, NJ 07042

Built 1912

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 22, 2016

Property Information

Block4106
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,844
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,200
40%
Improvement Value:$170,200
60%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,678+0.7%
2024$9,613+4.6%
2023$9,189+1.6%
2022$9,041+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,844DeedBook 20170, Page 141

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 20150, Page 74942Recorded10/7/2015

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 5609, Page 539

Property Sale

SaleMulti
$24,200
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1912