Skip to content

26 Wheeler StreetMontclair, NJ 07042

Built 1910

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Oct 31, 1997

Property Information

Block4106
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,185
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,200
38%
Improvement Value:$185,200
62%
Total Assessment$299,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,189+0.7%
2024$10,120+4.6%
2023$9,674+1.6%
2022$9,518+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000

To:

Sq Ft2,185DeedBook 5508, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1910