Skip to content

49 Claremont AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1958

Last Sale Date
Nov 27, 2002

Property Information

Block4205
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage28,068
Acreage2.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$825,100
13%
Improvement Value:$5,420,200
87%
Total Assessment$6,245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$212,528+0.7%
2024$211,091+4.6%
2023$201,786+1.6%
2022$198,538+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 5550, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1958