Skip to content

35-53 Jabez St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jun 23, 2004

Property Information

Block1000
Lot47.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage620
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$498,000
52%
Improvement Value:$452,000
48%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,129+2.0%
2024$35,416-0.2%
2023$35,473-1.7%
2022$36,100+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft620DeedBook 6081, Page 306