Skip to content

96 Ann St

Newark, NJ 07105

Built 2006

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Mar 11, 2010

Property Information

Block1003
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,660
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,500
22%
Improvement Value:$272,600
78%
Total Assessment$349,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,276+2.0%
2024$13,014-0.2%
2023$13,035-1.7%
2022$13,266+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$179,900

To:

Sq Ft5,660DeedBook 12245, Page 6399

Property Sale

Sale
$393,000
DeedBook 12001, Page 3679

Property Sale

Sale
$344,900
DeedBook 6330, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 2006