Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
94 Wilson Ave
Newark, NJ 07105
Last Sale Date
Aug 25, 1982
Property Information
Block1003
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91
Building Details
Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$187,500
32%
Improvement Value:$393,100
68%
Total Assessment$580,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $22,080 | +2.0% |
| 2024 | $21,645 | -0.2% |
| 2023 | $21,680 | -12.2% |
| 2022 | $24,700 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.