Skip to content

81 Ann St

Newark, NJ 07105

Built 1912

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block1004
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
43%
Improvement Value:$90,700
57%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,066+2.0%
2024$5,946-0.2%
2023$5,956-1.7%
2022$6,061+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1912