Skip to content

101 Darcy St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
May 18, 2020

Property Information

Block2075
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,034
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
45%
Improvement Value:$87,100
55%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,024+2.0%
2024$5,905-0.2%
2023$5,915-1.7%
2022$6,019+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$439,000

To:

Sq Ft2,034DeedBook 20200, Page 53084

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5603, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1910