Skip to content

14 Warwick St

Newark, NJ 07105

Built 1905

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 28, 2011

Property Information

Block943
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,198
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
33%
Improvement Value:$147,500
67%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,405+2.0%
2024$8,239-0.2%
2023$8,252-1.7%
2022$8,398+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,198DeedBook 12311, Page 3386

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12263, Page 1902

Property Sale

Sale
$442,000
DeedBook 6313, Page 17

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 6185, Page 598

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 6000, Page 628

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5824, Page 710

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4777, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1905