Skip to content

82 Houston St

Newark, NJ 07105

Built 1857

Last Sale Price
$24,000
Last Sale Date
Aug 13, 1981

Property Information

Block1005
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,900
50%
Improvement Value:$64,100
50%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,868+2.0%
2024$4,772-0.2%
2023$4,780-1.7%
2022$4,864+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$24,000

To:

Sq Ft858DeedBook 4725, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1857