Skip to content

68- Houston St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block1005
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,506
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,800
30%
Improvement Value:$153,800
70%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,389+2.0%
2024$8,224+46.1%
2023$5,627-1.7%
2022$5,727+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,506DeedBook 20211, Page 46491

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5525, Page 621

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4806, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1900