Skip to content

85 Napoleon St

Newark, NJ 07105

Built 1927

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 26, 2018

Property Information

Block1005
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
33%
Improvement Value:$148,000
67%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,401+2.0%
2024$8,235-0.2%
2023$8,248-1.7%
2022$8,394+50.9%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 20190, Page 117

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 12464, Page 1231Recorded10/21/2013

Property Built

Built

Year Built: 1927