Skip to content

77 Houston St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 9, 1993

Property Information

Block1006
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,293
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
39%
Improvement Value:$107,300
61%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,735+2.0%
2024$6,602-0.2%
2023$6,613-1.7%
2022$6,730+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,293DeedBook 5252, Page 376

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4856, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1900