Skip to content

83 Houston St

Newark, NJ 07105

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2024

Property Information

Block1006
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
43%
Improvement Value:$93,900
57%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226+2.0%
2024$6,103-0.2%
2023$6,113-1.7%
2022$6,221+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12215, Page 6141

Property Built

Built

Year Built: 1907