Skip to content

174 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 10, 2001

Property Information

Block1007
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
40%
Improvement Value:$337,700
60%
Total Assessment$562,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,399+2.0%
2024$20,977-0.2%
2023$21,011-11.1%
2022$23,647+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

DeedBook 5815, Page 331