Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
156-166 Wilson Ave
Newark, NJ 07105
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 20, 2007
Property Information
Block1007
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.32
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$1,087,500
71%
Improvement Value:$444,100
29%
Total Assessment$1,531,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $58,247 | +2.0% |
| 2024 | $57,098 | -0.2% |
| 2023 | $57,190 | -6.5% |
| 2022 | $61,180 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.