Skip to content

108 Gotthart St

Newark, NJ 07105

Built 1930

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block1007
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class47
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,566
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
19%
Improvement Value:$337,500
81%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,782+81.9%
2024$8,675-0.2%
2023$8,689-1.7%
2022$8,843+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,566DeedBook 20221, Page 5261

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,566DeedBook 20180, Page 42583Recorded5/15/2018

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 12329, Page 9476

Property Built

Built

Year Built: 1930