Skip to content

98-100 Gotthart St

Newark, NJ 07105

Built 1938

Last Sale Price
$781,000
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block1007
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
34%
Improvement Value:$161,500
66%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,279+2.0%
2024$9,096-0.2%
2023$9,111-1.7%
2022$9,272+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$781,000

To:

Sq Ft2,520DeedBook 20230, Page 4585

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 12483, Page 1490Recorded2/21/2014

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 6284, Page 631

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 5991, Page 69

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5066, Page 216

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5003, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1938