Skip to content

85-87 Garrison St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Jan 31, 1985

Property Information

Block1007
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,024
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,400
38%
Improvement Value:$178,500
62%
Total Assessment$287,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,949+2.0%
2024$10,733-0.2%
2023$10,750-1.7%
2022$10,940+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000

To:

Sq Ft5,024DeedBook 4863, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1910