Skip to content

105 Garrison St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Jan 10, 2018

Property Information

Block1007
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,512
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
42%
Improvement Value:$122,100
58%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,005+2.0%
2024$7,847-0.2%
2023$7,860-1.7%
2022$7,999+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$362,000

To:

Sq Ft2,512DeedBook 20180, Page 11298

Property Built

Built

Year Built: 1910